Njega i zdravlje kože

    Naša koža s godinama postaje osjetljiva. To znači da je koža starijih osoba sklonija kožnim oboljenjima te se potreba za ispravnom njegom kože povećava. Možemo vam pomoći u održavanju rutine njege koja promiče zdravu kožu.

    Osjetljiva, starija koža zaslužuje posebnu njegu

    Koža je vitalni organ koji nam služi kao zaštita od ozljeda i infekcija. Stoga je vrlo važno razumjeti nekoliko faktora rizika kako bi zadržali zdravu kožu.

    Dob

    Koža starijih pojedinca posebno je rizična jer koža stari:

    • Sporo se obnavlja i sklona je nabiranju i oštećenjima

    • Može biti podložna propadanju što uzrokuje nadraženost, svrbež, infekciju ili bol

    • Osjetljiva je na preveliku vlagu i produženi kontakt s urinom i fekalijama

    Sapun i voda

    Često čišćenje sapunom i vodom može također naštetiti integritetu kože, smanjujući njezinu sposobnost sprečavanja infekcije. Sapuni sadrže sastojke za čišćenje koji se nazivaju surfaktanti i mogu uzrokovati iritaciju ako ostanu na koži, čak i nakon ispiranja.

    TENA njega za kožu i zdravlje

    Inkontinencija

    Koža pojedinaca koji imaju inkontinenciju osjetljiva je na razne probleme, uključujući inkontinencijski dermatitis i dekubitus.

    • Pojava inkontinencijskog dermatitisa procijenjena je u 7 % do 11 % pacijenata s inkontinencijom u domovima za starije i nemoćne osobe [1]

    • Urinarna inkontinencija povećava pojavnost dekubitusa više od 5 puta [2,3]

    • Fekalna inkontinencija povećava pojavnost dekubitusa više od 20 puta [1,2]

    • Nadalje, pucanje kože zbog inkontinencije može imati znatan utjecaj na fizičku i psihičku dobrobit pojedinca. [5]

    Sprječavanje je ključ

    S njegom i upravljanjem mnogi se od tih problema mogu spriječiti ili smanjiti. Primjerice, pojava dekubitusa, koji su vrlo skupi za rješavanje, može se smanjiti za čak 50 % ako se slijede ispravne rutine. [6-8]

    Dobra rutina higijene, posebno oblikovana za osjetljivu stariju kožu, može pomoći u sprečavanju nadraživanja kože i infekcije. Kada se obavlja nakon svake epizode inkontinencije, optimalna rutina sprječava pojavljivanje inkontinencijskog dermatitisa; ona mora uključivati nježno čišćenje, primjenu hidratantnog sredstva i upotrebu zaštitnog sloja krema samo ako je potrebno. [5]

    Osim kliničkih prednosti, dobra rutina higijene može pomoći pacijentima da se osjećaju udobno, osvježeno i zdravo, ali i poduprijeti njihovo samopoštovanje, neovisnost i cjelokupnu kvalitetu života.

    Reference:

    1Bliss DZ et al. (2006). Učestalost i povezanost perinealnog dermatitisa kod pacijenata u domovima za starije i nemoćne osobe. Nurs Rev, 55, 243-251.
    2Odsjek za zdravstvo (DOH) (2000.). London. 
    3Le Lièvre S. (2001). Br J Community Nurse, 6(4), 180-185.
    4Ripley K. (2007). Njega za kožu s urinarnom ili fekalnom inkontinencijom. Primarna zdravstvena zaštita, 17(4), 29-34.
    5Bardsley A. (2013). Sprečavanje i upravljanje inkontinencijskim dermatitisom. Nursing Standard, 27(44), 41-46.
    6Gunningberg L, (2004). Rizik, učestalost i sprečavanje dekubitusa u tri švedske zdravstvene ustanove, Journal of Wound Care, 13(7), 286-290. 
    7Cole L, (2014). Trogodišnja višefazna studija o učestalosti/pojavnosti dekubitusa u regionalnoj referalnoj bolnici, Ostomy Wound Management, 60(5), 16-26.
    8Lyder CH et al.
    (2002.). Sveobuhvatan program za sprečavanje dekubitusa u dugoročnoj njezi:
    istraživanje troškova i ishoda. Ostomy Wound Management, 48, 52-62.